Dögrováson van...
2010.04.11. 08:00
A köznyelvben terjesen természetesen használjuk ezt a kifejezést, hogy "dögrováson van...". Mindenki tudja használni, mindenki érti a jelentését, de azt már csak kevesen tudják, hogy honnan ered ez a kifejezés.
Általában ezt a kifejezést azokra mondjuk (cseppet sem kedvesen), akik halálos betegek, felgyógyulásuk reménye csekély.
A szólás eredete egy pásztorszokásra vezethető vissza, amely alapján a pásztor a jószágainak számát, nemét, korát egy szögletes pálcára rótta fel, úgy, hogy az ötvenes és százas számoknak külön jelölési módjai voltak. Külön pálcika szolgált a betegség miatt, vagy akár vadállat miatt elpusztult jószágok nyilvántartására, amit tulajdonképpen dögrovásnak neveztek (döglött állatok rovátkái). Sok esetben erre a pálcára nem csak az elpusztult állatok kerültek fel, hanem azok is, amelyek valamely betegség miatt már halálukon voltak. Innen ered tehát a gyógyíthatatlan betegségben szenvedő emberekre használt szólás.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.